مدیریت منابع امتیاز بزرگی برای پیشرفت کشور/ انتقادها در کشور باید توام با تحلیل باشد/ کاهش ملموس بهره وری در کشور


نصر : مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی کشور گفت : مالکیت منابع امتیاز بزرگی نیست بلکه مدیریت منابع است که در پیشرفت کشور موثر خواهد بود.

به گزارش نصر به نقل از ستاد اطلاع رسانی همایش ایران تک ، محمدعلی محمدی ، در همایش پنجمین دوره طرح معرفی شرکت های برتر صنعتی منطقه غرب و شمال غرب کشور ضمن خوشامد گویی و با اشاره به نقش برگزاری این چنین همایش هایی در اعتلای کشور افزود: برگزاری چنین همایش هایی نقطه عطفی در معرفی ظرفیت های اقتصادی کشور است.

وی با اشاره به اینکه نگاه انتقادی به کشور باید توام با تحلیل باشد ، اذعان کرد : تنها راه برون رفت کشور از چرخه مشکلات ، توجه به بهره وری بنگاه های اقتصادی است.

محمدی تصریح کرد : اینکه کجا دنبال چه چیز بگردیم برای ما مهم است و بی تردید نقطه اصلاح وقایع تلخ عملکردهای ضعیف اقتصادی توجه به این نکته است.

وی گفت : انقلاب صنعتی در دنیا تحول بزرگی ایجاد کرده و سرعت تغییرات پیشرفت ، یکی از واقعیت هایی است که با آن مواجه هستیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی کشور دو راه اصلی برای رسیدن به برایند اقتصادی مطلوب را استفاده بهینه و بیشتر از امکانات و منابع انسانی بیان کرد و افزود : مالکیت منابع امتیاز بزرگی نیست بلکه مدیریت منابع است که در پیشرفت کشور موثر خواهد بود.
 


محمدی گفت : در کشور ما حدود 1.3 رشد اقتصادی کشور از طریق به کارگیری 2.3 منابع انسانی حاصل می شود و ما در این زمینه نیازمند سرمایه گذاری خارجی هستیم. در کشور های توسعه یافته ۴۹ درصد رشد اقتصادی از طریق بهره وری حاصل شده است و ما بدون افزایش منابع و به کارگیری جامعه، بهره وری را مدرن کرده ایم.

وی تاکید کرد : اگر بهره وری در کشور و نیروی کار در سال ۱۳۹۰ را ۱۰۰ در نظر بگیریم به این نتیجه می رسیم که امروز همه شاخص های بهره وری ثروت و کل عوامل تولید کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان این نکته که بهره وری از ۸۷ در حال تغییر است ، نکته مشترک طی دو دوره را نصف شدن رشد اقتصادی دانست و افزود : برای دستیابی به رشد ۸ درصدی حداقل دو اتفاق باید بیافتد ، اول اینکه بهره وری استفاده از دارایی های موجود کشور افزایش یابد؛ دوم اینکه سرمایه گذاری خارجی، میزان سرمایه گذاری از منابع داخلی را تقویت کند.

محمدی تصریح کرد: رشد درون زا از طریق تولید ثروت با بهره وری بالا و استفاده از منابع و دارایی موجود امکان پذیر است و برآورد می شود که بیش از ۸۰ درصد دارایی های تولیدی کشور در سازمان ها و بنگاه های دولتی و نیمه دولتی و عمومی قرار دارد.

وی بیان این موضوع که تزریق درآمد نفت به اقتصاد کشور که بخشی از آن به صورت سرمایه گذاری مصرف می شود ، رشد بهره وری را نیز مستلزم تحقق دو شرط دانست : شرط اول اینکه فضای مناسب کسب و کار رقابتی به معنای واقعی وجود داشته باشد و تعامل بنگاه ها با دولت بالا باشد و در آن فساد وجود نداشته باشدو شرط دوم اینکه مدیریت در بنگاه های اقتصادی کشور بهبود یابد.

محمدی شرط بهبود مدیریت بنگاه های اقتصادی را انتصاب مدیران حرفه ای  و نه سیاسی دانست و گفت : شایسته سالاری به بهبود نظام حاکمیتی و شفاف سازی عملکرد بنگاه های اقتصادی کمک می کند.

وی افزود : توسعه بازار های خارجی موجب افزایش مقیاس در تولید داخلی و کاهش هزینه ها میشود و نهایتا افزایش صادرات غیر نفتی موجب تحقق بیشتر برونگرایی و کاهش وابستگی به نفت می شود.

محمدی در پایان گفت : البته بهبود فضای کسب و کار و افزایش بهره وری در بنگاه اقتصادی کشور پیش نیاز ورود سرمایه گذران خارجی به کشور است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز طرح معرفی برترین شرکتها می باشد